|
Od 1 września obowiązuję nowy kanon lektur szkolnych.
Największe zmiany miały miejsce w gimnazjach i liceach. I nauczyciele i studenci polonistyki nie kryli zdziwienia zaproponowaną w podstawie programowej tematyką lektur. Takie nazwiska jak Zuchniewicz czy abp Majdański były znane nielicznym.
Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszami zajęć dostosowanych do nowej podstawy programowej.
Jednym z nowych autorów jest Arkady Fiedler i jego Dywizjon 303. Książkę tę można omawiać w szerokiej perspektywie motywu wojny patriotyzmu i cierpienia. Przydatne przy omawianiu mogą okazać się inne utwory, tj. Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego i wybrane wiersze K.K. Baczyńskiego, jako że powieść Fiedlera przedstawia zupełnie inny punkt widzenia wojny i walki. Warto także prowadzić dyskusje na temat współczesnych popularnych przedstawień wojny, np. w filmach Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga, Cienka czerwona linia T. Mallicka , a także w innych dziełach filmowych, by podkreślić żywotność i wagę tematu.
Scenariusze lekcji
Temat 1: Motyw patriotyzmu czasów wojny na podstawie Dywizjonu 303 Arkadego Fiedlera.
Cel główny:
Zapoznanie uczniów z obrazem wojny i postaw patriotycznych w literaturze polskiej i innych dziełach kultury.
Pomoce:
Bitwa o Anglię (1969) Guya Hamiltona
Przebieg lekcji
Wprowadzenie
Obejrzenie krótkiego fragmentu filmu Bitwa o Anglię ukazującego powietrzną walkę. Pytanie: jak została tu ukazana wojna? Czy/jakie inne obrazy wojny uczniowie pamiętają z filmów współczesnych? Co je wszystkie łączy? (pojęcia: cierpienie, śmierć, walka, bohaterstwo)
Całość scenariusza oraz omówienie innych lektur
|